Overview

VENUE: Close-Up Cinema

Address: 97 Sclater Street, Brick Lane, Shoreditch,
London E1 6HR

Phone: +44 (0)20 3784 7970

Tube: Shoreditch High St.

 

THURSDAY 17 AUGUST 2017

 CLOSE-UP CINEMA

Check in at the festival desk from 11 AM

11.30 – 1.00 pm:  BLOCK A

All the world is a stage, The Survivor, The Burden, The Backseat, The Border, Wet Dream.

Q&A follows with Yahya Terryn, Norman Tamkivi, Adam Gregory Smith  

1.15 – 2.45 pm:    BLOCK B

Silver Lining, Unattended Item, Katzen, Honor Council, Counterlight.

Q&A follows with Costanza Bongiorni, Pablo Angel Lugo

2.55 –  4.20 pm:   BLOCK C

Others Like You, To Live Deliberately, 98 Street Playland, Immaculate Misconception, Notruf, Emmi.

Q&A follows with Michael Geoghegan, Andrew Carslaw

4.30 – 6.00 pm:    BLOCK D

One in a Million, Seeing Him, Palace, Food First, Mankurt, I Just Disappeared into You, Sisak.

Q&A follows with Patrick Ireland, Vanessa Bailey, Ermina Takenova, Roxana Vilk 

6.15 – 7.50 pm:    BLOCK E

Claire & Bruno, Infinite, The Peculiar Abilites of Mr Mahler, Calvin’s Shoe, Swedish Cousin.

Q&A follows with Connor O’Hara, Paul Philipp

8.00 – 9.00 pm:

Welcome Meet & Greet: Filmmakers, Screenwriters, Actors and Festival Directors.

 

FRIDAY 18 AUGUST 2017

CLOSE-UP CINEMA

Check in at the festival desk from 11 AM

11.30 -1.00 pm:   BLOCK F

Half A Man, Eckhardt, Chocolate Pieces, Padlock, Stopgap in Motion, Hedda Needs Help.

Q&A follows with Emma Curtis, Ben S. Hyland, Stephen Featherstone 

1.10 – 2.20 pm:  BLOCK G

Valencia Road, Good Luck Marc, Bereavement (Duelos), Love and Lust, First Day, Love Sick.

Q&A follows with Yolanda Román, Ronen Eldar 

2.30 – 4.00 pm:    BLOCK H

P, Pampa, Balancé, Me Baby and the Alligator, Open Mike, Childhood Sweethearts, Girl A.

4.15 – 5.45 pm:    BLOCK I

In White, Flying To Ground, Bank Robber’s Serenade, Agharta, Shake it Off. 

Q&A follows with Dania Bdeir, Naomi Shon.

 

SATURDAY 19 AUGUST 2017

CLOSE-UP CINEMA

Check in at the festival desk from 11 AM

11.30 – 1.00 pm:    BLOCK J

Cambio de Sentido, The Silent Child, A Blood Stained Ballet, Lost Memories, The Expedition Mars 2030.

Q&A follows with Julie Foy, Ali Farahani, Eamonn Murphy 

1.15 – 2.40 pm:    BLOCK K

Ultrasound Kontiki, Angry Men, Spasiba, I Am Henry, To Build A Fire.

Q&A follows with Andrew Rutter, Americo Melchionda 

2.50 -4.15 pm:   BLOCK L

Wild Berries, May I Dance, Tulipomania, Inner Me, Citipati, The Ravens.

Q&A follows with Giacomo Spanò, Andreas Feix 

4.30 – 5.50 pm:  BLOCK M

The End of My World, The Sled, Sweet Maddie Stone, Curing Albrecht.

Q&A follows with Emanuela Ponzano, Sam Coren

 

VENUE: Courthouse Hotel

Address: 19 – 21 Great Marlborough St, Soho, London W1F 7HL

Phone: +44 (0)20 7297 5555

Tube: Oxford Circus

 

SUNDAY 20 AUGUST 2017

COURTHOUSE HOTEL SOHO

Check in at the festival desk in the hotel foyer

Guests will need an Awards Ceremony Pass. Go to Tickets

‘THE WAITING ROOM’

3.00 – 4.00 pm

AWARDS PARTY

Afternoon Tea & Drinks

CINEMA

4.00 – 6.00 pm

AWARDS CEREMONY